top of page

Cykl Menstruacyjny i cykl Księżycowy

Od dawna wiadomo, że istnieje związek pomiędzy cyklem menstruacyjnym kobiety, a cyklem księżyca. Co więcej, w wyniku tego powiązania Księżyc jest postrzegany jako symbol kobiecości i Boskiej Kobiecości. Związek między ciałem kobiety a Księżycem staje się jeszcze bardziej oczywisty, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że pełny cykl księżyca wynosi 28 dni – czyli dokładnie tyle samo, co cykl menstruacyjny kobiety!

Jednak pomimo tego skomplikowanego związku między kobietą, a księżycem większość kobiet nie ma pojęcia, w jaki sposób cykle księżyca łączą się z ich własnymi rytmami.

A co jeśli powiem Ci, że odkrycie cyklu księżycowego, w której przypada Twój cykl menstruacyjny, może Ci wiele powiedzieć o tym, w którym momencie życia się obecnie znajdujesz?

Prawdopodobnie zauważyłaś, że od czasu do czasu Twój cykl menstruacyjny ulega przesunięciu i zmianom względem cyklu Księżyca. Czasami trwa dłużej lub krócej, a czasami objawy mogą się różnić. Ale czy zdałaś sobie kiedyś sprawę, że Twój okres synchronizuje się z różnymi cyklami księżyca, w zależności od energii, którą wysyłasz?

Istnieją cztery różne cyklu księżycowego, z którymi kobieta może się zsynchronizować: cykl białego księżyca, cykl czerwonego księżyca, cykl różowego księżyca i cykl fioletowego księżyca. Każdy ma swoje własne znaczenia i różnice energetyczne.kobiecy krąg

Cykl Miesiączkowy i cykl Księżycowy - Cykl białego księżyca -  krwawisz podczas nowiu i owulujesz podczas pełni. Związany z płodnością i wskazuje, że jesteś gotowa albo na urodzenie dzieci, albo na realizację nowych projektów. Często zdarza się to także kobietom, które mają już dzieci i wykorzystują swoje zasoby energetyczne do opieki nad rodziną. Zamiast skupiać swoją energię na zewnątrz, kobiety, które dostosowują się do cyklu białego księżyca, przyciągają energię do wewnątrz i skupiają się na pielęgnowaniu swoich dzieci i własnych twórczych przedsięwzięć.

Są one również spójne z cyklem płodności Ziemi, ponieważ Ziemia jest najbardziej żyzna podczas pełni księżyca. Co więcej, cykl ten odzwierciedla szczyty energetyczne Księżyca. Uważa się, że podczas okresu jesteś osobą bardziej introwertyczną, podczas gdy podczas owulacji czujesz się jaśniejsza i bardziej pełna energii. Podobnie jak menstruacja, księżyc w nowiu to czas spokojnej refleksji i podobnie jak owulacja, pełnia księżyca to czas ekspansji i wzrostu.

Boginie kojarzone z cyklem białego księżyca to: 

Freya, Demeter, Izyda, Ostara i Shakti.

Jak korzystać z cyklu Białego Księżyca? 

Wykorzystaj twórczą i płodną energię tego cyklu, aby ożywić nowe dzieła. Alternatywnie możesz także wykorzystać tę energię, aby wydać na świat dzieci (oczywiście, jeśli masz nadzieję zajść w ciążę!) lub wyżywić swoją rodzinę.

Jeśli zsynchronizowałaś się z tym cyklem, najprawdopodobniej zostaniesz wezwany do poświęcenia sobie większej ilości czasu i skoncentrowania się na budowaniu własnego życia i wzmacnianiu struktury rodziny.kobiecy krąg

Cykl czerwonego księżyca krwawisz podczas pełni księżyca i owulujesz podczas nowiu. Kobiety, które podążają za cyklem czerwonego księżyca, są tradycyjnie uważane za szamanki, wysokie kapłanki i uzdrowicielki. Wykorzystują swoje zasoby energetyczne, aby dbać o swoją społeczność i odbijać energię na zewnątrz.

Nie tylko to, ale zgodnie z filozofią Czerwonego Namiotu z dawnych czasów kobiety, które krwawiły podczas pełni księżyca, opiekowały się tymi, które krwawiły podczas nowiu. Kobiety zsynchronizowane z Czerwonym Księżycem są uważane za nauczycielki, przewodniczki i strażniczki mądrości. Mogą z łatwością komunikować się z Boskością i przekazywać energię. Krwawiące podczas pełni księżyca możesz podczas menstruacji odczuwać przypływ energii i witalności.

Boginie związane z Cyklem Czerwonego Księżyca to: 

Brygida, Persefona, Hekate i Morrigan.

Jak korzystać z cyklu Czerwonego Księżyca?

Wykorzystaj ten dar, aby pomóc ci w praktykach duchowych i wprawić swój rozwój duchowy w ruch. Być może synchronizujesz się z tym cyklem, ponieważ jesteś zachęcany do ewolucji i rozwijania swojej świadomości. Możesz także zainteresować się sposobami uzdrawiania i pomagania innym.


Cykl różowego księżyca krwawisz podczas przybywającego księżyca i owulujesz podczas słabnącego księżyca. W przeciwieństwie do cykli Białego Księżyca i Czerwonego Księżyca, które są uważane za dwa główne cykle, cykle Różowego Księżyca i Fioletowego Księżyca są uważane za cykle przejściowe. Oznacza to, że znajdujesz się w fazie przejściowej w swoim życiu. Jeśli dopasujesz się do cyklu Różowego Księżyca, uważa się, że znajdujesz się w fazie swojego życia, w której rośniesz i rozwijasz się. Dzieje się tak dlatego, że krwawisz w fazie księżyca, kiedy energia księżyca rośnie i rozszerza się.

Na tym etapie życia możesz skupić się na uzdrawianiu, nauce i budowaniu swojego życia.

Boginie związane z tym cyklem to: 

Kali, Ceridwen i Eos.

Jak korzystać z cyklu różowego księżyca?

Jeśli dopasujesz się do cyklu różowego księżyca, możesz przechodzić transformację lub doświadczać odrodzenia. Być może zakończyłeś jeden etap swojego życia i jesteś gotowy na nowy początek.

Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, w jakim kierunku zmierzasz i dokąd chcesz poprowadzić swoje życie. Zastanów się, na czym się skupiasz i idź pełną parą do przodu.


Cykl fioletowego księżyca krwawisz podczas słabnącego księżyca i owulujesz podczas przybywającego księżyca. Podobnie jak cykl różowego księżyca, cykl fioletowego księżyca jest cyklem przejściowym. Dlatego jeśli zsynchronizowałeś się z tym cyklem, sugeruje to, że jesteś w przejściowej fazie swojego życia. Jednak w przeciwieństwie do cyklu różowego księżyca, zamiast się rozszerzać i rosnąć, metaforycznie wycofujesz się z powrotem do swojego kokonu. Ponieważ miesiączkujesz podczas ubywającego księżyca, jesteś w takim momencie życia, w którym jesteś gotowa zwolnić i poświęcić sobie więcej czasu. Zamiast wysyłać swoją energię na zewnątrz, w tej chwili wolisz ją oszczędzać.

Boginie związane z tym cyklem to

Persefona, Westa i Inanna.

Jak korzystać z cyklu fioletowego księżyca?

Jeśli obecnie dostosowujesz się do cyklu fioletowego księżyca, Twoim celem powinna być troska o siebie i autorefleksja. Zrób więcej miejsca w swoim pamiętniku, aby poświęcić więcej czasu sobie.

Możliwe jest również, że będziesz musiał dokonać wewnętrznego uzdrowienia i jest to coś, co można osiągnąć tylko w samotności.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page