top of page
DSC_0043.jpg
363405760_2008487789496067_2386558438201231473_n.jpg

Kręgi Kobiet
Ceremonie

* KRĄG KOBIET TO BEZPIECZNA PRZESTRZEŃ W KTÓREJ MOŻESZ POCZUĆ AKCEPTACJĘ, ZROZUMIENIE, MIŁOŚĆ *

jesteś ważna
jesteś widziana
jesteś słyszana
jesteś tą na którą czekałaś

Kręgi kobiet

W toku wymiany doświadczeń dowiedziałam się, że niegdyś wszystkie plemiona zasiadały w Kręgach, jest to tzw. uniwersalna mądrość. Spotkania w Kręgach są elementem łączącym społeczność, co za tym idzie pełnią funkcję integralną. Kręgi są otwarte zarówno dla kobiet jak i mężczyzn i w wielu wspólnotach, właśnie w Kręgu decyduje się o losach plemienia.


Jak wiemy z historii, najstarszymi budowlami jakie istnieją są kamienne kręgi megalityczne np. Stonehenge. Świadczy to o tym że już od prehistorii krąg przybierał mistyczne znaczenie. Na terenie naszego kraju również możemy odnaleźć prastare kamienne kręgi np. w Węsiorach. Na tym terenie odkryto grobowce ciałopalne oraz szkieletowe, biżuterię, naczynia, jednak najciekawszym odkryciem były kamienne kręgi ułożone z kamiennych stel. Obwód największego z nich wynosi 26 metrów. Takich odkryć jest wiele, na naszych Ziemiach istnieją również odkrycia kamiennych kręgów w Odrach czy Grzybnicy. 


Kobiecy Krąg jest świętą przestrzenią kobiet, a to oznacza, że każda kobieta jest usłyszana, widziana, każda z kobiet siedzących w kręgu ma równe prawa do wyrażenia siebie i podzielenia się sobą bez umniejszania sobie ani wywyższania siebie ponad innych.

W tej przestrzeni wszystko jest ważne, nie ma tematów tabu, mówimy z serca o tym czego doświadczamy i jak się z tym czujemy. Nie udzielamy sobie  nawzajem rad, tylko słuchamy się wzajemnie z empatią. W Kręgu można bezpiecznie wyrazić emocje, otulić się w kobiecej esencji, troski i wsparcia. Tym samym nie ma miejsca na oceny czy krytykę, nie ma lepszych lub gorszych i to sprawia poczucie bezpieczeństwa.

W Kręgu jest przestrzeń na bycie w 100% sobą - bycie autentyczną, nieperfekcyjną.

Krąg NIE jest terapią. I warto to tutaj podkreślić, chociaż ma działanie terapeutyczne, uzdrawiające.

Dlaczego Krąg ma działanie uzdrawiające, terapeutyczne?

Przede wszystkim poczucie wspólnoty oraz przynależności sprawia, że czujemy się bezpiecznie w swojej skórze, takie jakie jesteśmy. Krąg przyjmuje każdą emocję i każde trudne doświadczenie dzięki czemu AKCEPTUJEMY samych siebie, przyjmujemy zarówno dobre jak i słabe strony nas samych dzięki czemu kochamy siebie coraz bardziej i tą miłością możemy dzielić się ze światem.

external-file_edited.png

Krąg Kobiet TYCHY

W każdą Pełnię Księżyca zapraszam na Ceremonie Pełni w Kobiecym Kręgu.
Co miesiąc jest inna energia Pełni, co za tym idzie, inny temat przewodni.

Na Kobiecych Ceremoniach w Tychach doświadczysz:

> Ceremonii Kakao
> Ceremonii Tworzenia Przedmiotu Mocy
> Malarstwa intuicyjnego
> Rysunku intuicyjnego
i więcej...

Obecnie brak nadchodzących wydarzeń
fotografia: Marta Piskorek

ZASADY KRĘGU

- Krąg wymaga prawdy

- w Kręgu każdy głos jest słyszany. Każdy głos jest ważny i każdemu będzie dany szacunek w Kręgu

- co jest powiedziane w Kręgu, pozostaje w Kręgu

- mówi tylko osoba, która trzyma przedmiot do mówienia, a ten krąży po Kręgu

- gdy trzymasz przedmiot do mówienia, to jest Twój czas – możesz mówić, możesz też milczeć czy śpiewać. To jest Twój czas, czas uwagi tylko dla Ciebie

- mówimy z uczuć, to, co dla nas prawdziwe, z serca do serca

- kierujemy swoje słowa raczej do centrum Kręgu, niż do konkretnej osoby

- nie doradzamy

- nie osądzamy

- nie przerywamy

- na ostre słowa nie ma przestrzeni w Kręgu

- w Kręgu nikt nie jest wyżej, ani niżej. Wszyscy są równi

- Krąg szanuje całe życie, i ci, którzy rozumieją nauki Kręgu również szanują całe życie

- Krąg jest miejscem pokoju i bezwarunkowej Miłości

- Krąg jest miejscem spokojnej Mocy

- Dbamy o czas swojej wypowiedzi, tak by i inni mogli się wypowiedzieć


I TERAZ JESTEŚMY JEDNYM. JESTEŚMY TYMI, NA KTÓRYCH CZEKALIŚMY


NAUKI KRĘGU

- Krąg nie ma początku i końca,

- Kiedy wstępujemy do Kręgu – on nas wita, ale i uznaje za należących do niego

- Krąg jest zarówno błogosławieństwem, jak i odpowiedzialnością

- Jesteśmy odpowiedzialni za to, czego się uczymy, jak i za to, czym się dzielimy w Kręgu

- Jeśli kiedykolwiek siedziałaś ze Starszymi, wiesz że oni nigdy nie mówią w pośpiechu. Dlaczego? Ponieważ słowa raz wypowiedzianego, nie da się cofnąć.

*Przekazane od Grandmother Susan Stanton

Tradycja Kręgu, która została mi przekazana oraz w której nurcie tworzę spotkania pochodzi od rdzennych indian Ameryki Pn. Krąg zawiera w sobie zasady zamieszczone powyżej. Wstępując do Kręgu zgadzamy się na poszanowanie tych zasad, tym samym tworzy się struktura, która oparta jest na wzajemnym szacunku oraz integralności. 

Ponadto sama budowa Kręgu opiera się na 7 kierunkach, 4 z nich występują w przestrzeni poziomej, tj Wschód (inicjacja, początek), Południe (dopełnienie, płodność), Zachód (transformacja, to co odchodzi) oraz Północ (śmierć, koniec); 3 pozostałe rozmieszczone są na osi poziomej: Matka Ziemia jako energia Żeńska, 6 Ojciec Niebo jako energia Męska, 7- Serce (ja, ty w centrum Wszechświata, kierunek świętej Tajemnicy). Gdy przygotowywuję przestrzeń spotkania, układam minerały w odpowiednich kierunkach, tworzę, kreuję przestrzeń dla Kobiet, które podczas trwania warsztatu doświadczą każdej z jakości kierunków. Wschód, który rozpoczyna spotkanie, Południe, które jest punktem kulminacyjnym, twórczym, Zachód - zrozumieniem, objęciem tego co trudne, pożegnaniem starych wzorców, Północ, pełna integralność procesu i zgoda na “śmierć”, rozumiana jako odpuszczenie tego co już nie służy nam więcej w życiu. 


Otwarcie Kręgu zawsze zaczyna się okadzeniem z ziół białej szałwi (Salvia apiana), która posiada działanie lecznicze na poziomie ciała oraz ducha.Według badań Uniwersytetu w Arizonie przeprowadzonych w 1991 r - Salvia apiana ma potencjalne właściwości antybakteryjne przeciwko Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Klebsiella penumoniae, i Candida brassicae. Na poziomie ciała subtelnego kontakt z tą rośliną kieruje naszą uwagę do wewnątrz i pozwala pozostać w koncentracji, nastaje chwila ciszy, sacrum. Jest to pierwszy moment kontaktu ze swoją intencją. Chwila obecności, która owocuje później w procesie twórczym.

Opinie uczestniczek

DZIĘKUJĘ

Marta

KREATYWNY KRĄG KOBIET

“To był mój pierwszy raz od wielu wielu lat, kiedy to wzięłam pędzel do ręki i zaczęłam malować... Malować to co czuję w danym momencie. Dla mnie doświadczenie malowania było wyjątkowe, głównie za sprawą energii która się we mnie skumulowała po doświadczeniu kręgu. To była jak wisienka na torcie, a raczej jak słońce które pojawia się po burzy emocji którą wspólnie przeszłyśmy. Akt malowania w takiej formie, i późniejsza wspólna interpretacja obrazów wzbudziły we mnie pokłady kreatywności i poczucia twórczości pracy w grupie. Po kręgu została we mnie ochota kontynuowania malarstwa intuicyjnego, jako formy ekspresji mojej osobowości. To coś co ze mną na pewno zostanie na długo. Wspaniałe doświadczenie które każdemu polecam.”

Agata

KREATYWNY KRĄG KOBIET

“Czułam się bezpiecznie w przestrzeni, którą dla nas stworzyłaś. Albo lepiej- którą wspólnie tworzyłyśmy. Wyzwoliłam w sobie przepływ. Moja kreatywność jest uśpiona przez kompleksy, a w tamtym momencie po prostu płynęła. Chciałam zrobić jak najwięcej, stąd powstały 3 prace, które tworzyły razem chronologiczna historie. Historie mojej duszy, moich emocji. Wdzięczność za to doświadczenie. Brakowało mi kobiecego, siostrzanego grona. Krąg to inny stan relacji. Krąg to pełnia miłości. Bardzo dziękuję za to doświadczenie, dopiero niedawno domknął się we mnie proces, który się otworzył w drodze na krąg. Mam w sobie więcej spokoju i pewności, że ścieżka którą zmierzam jest właściwa, lecz brakuje w niej mojego pewnego kroku. Dziekuje ”

Ula

KREATYWNY KRĄG KOBIET

"Samo uczestnictwo w kręgu kobiet jest niesamowitym i otwierającym przeżyciem, a dodanie do niego malarstwa intuicyjnego sprawiło, że stało się przepięknym wydarzeniem. Wejście w kreatywną energię i przeniesienie jej na papier za pomoc farb pozwoliły mi połączyć się z moim wewnętrznym dzieckiem, które trudno mi czasami odnaleźć, zwłaszcza w natłoku codziennych obowiązków. Dodatkowa moc kakao i muzyki, sprawiły że mogłam skupić się w pełni na przeżywaniu. Przewodniczka kręgu wraz z uczestniczkami pomogły zobaczyć mi pewne rzeczy z innych perspektyw i przypomniały, że nie wszyscy patrzą na życie i jego elementy tak samo jak ja. Cała energia skupiona w tamtym miejscu pomogła mi otworzyć się na własne emocje i umocniła mnie w przekonaniu, że kobiety to niesamowicie wytrwała, a przy tym delikatna moc. Dziękuję za doświadczenie

Magdalena

KREATYWNY KRĄG KOBIET

“Malarstwo intuicyjne, to sztuka umysłu i serca. Zastanawiałam się przed spotkaniem w Kręgu na jakiej zasadzie to będzie działało, czy uda mi się stworzyć coś szczerego przy nowo poznanych osobach. Obawy zniknęły tak naprawdę po "pierwszej kolejce" rozmów. Krąg nasączył mnie taką ilością emocji, że z łatwością przekazywałam rzeczy na papier. Nie musiałam się specjalnie zastanawiać, wypłynęło to samo. Świetnym elementem było dla mnie opisywanie prac przez autora. Każda z nas mogła posłuchać zamysł, przefiltrować to przez swoje myśli i dorzucić coś swojego. Tworzenie jeszcze bardziej zbliżyło nas do siebie.”

Nicolla

KREATYWNY KRĄG KOBIET

“Zajęcia przebiegły w atmosferze miłości, ciepła i całkowitej akceptacji. Czułam się bardzo swobodnie. Zajęcia z malarstwa pozwoliły mi bardziej zrozumieć, to co zadziewa się w moim wnętrzu, przedstawiły cudowną formę pracy ze swoimi emocjami, przekazywaniu ich na papier. Zainspirowała mnie do malowania, do bycia sobą, akceptacji tego co przerzucam na płótno. Wychodząc z zajęć czułam spokój, błogość oraz miłość. Jestem bardzo zadowolona i wdzięczna, że znalazłam się w tamtym miejscu.”

Dominika

KREATYWNY KRĄG KOBIET

“Gdy zaczęłam malować nie chciałam z góry zakładać co ma tam się znaleźć. Wiedziałam, że muszę zaufać swojej intuicji i dać wypłynąć temu co kreuje się w mojej głowie. Przy interpretacji mojego obrazu okazało się że przestawia to jak się dzisiaj czułam z czym przyszłam do kręgu. A dzięki szerszej interpretacji kobiet z kręgu mogłam odnaleźć wskazówki co zrobić z uczuciem które namalowałem i w jakim kierunku to zmienić”

bottom of page